Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében. A későbbiekben bármikor lehetősége van ezt módosítani, törölni.
Termékek Menü

Miért fogyasszunk növényi olajokat? Hogyan nyerik ki az olajokat?

Miért fogyasszunk növényi olajokat? Hogyan nyerik ki az olajokat?

Hidegen sajtolt olajok

Miért fogyasszunk növényi olajokat? Hogyan nyerik ki az olajokat?

Különösen az ünnepi készülődéskor, és természetesen utána, nagyon fontos foglalkozni a növényi olajokkal. A mediterrán konyha elképzelhetetlen az olíva olaj nélkül. Ugyanakkor ma már nagyon sok egyéb olajat gyártanak, forgalmaznak, ami azért jó, mert így változatosabban juthatunk hozzá a nagyon egészséges olajokban található esszenciális zsírsavakhoz, elsősorban az omega-3 és omega-6 -hoz, illetve az ezekben az olajokban található vitaminokhoz.

Olajprésfej működés közben       

Tipikus eset: egészségeset és finomat 

Talán a nekem legkedvesebb olajjal, a tökmagolajjal kezdem. Nagyon régóta a népi gyógyászat használja leginkább gyulladásgátló hatása miatt, ezzel összefüggésben  a prosztata gyógyítására. Kiemelik az agyi vérkeringés javítását, és a koleszterin csökkentését. A tökmagolajnál egyformán fontos az egészségvédő hatás és a gasztronómiai felhasználási lehetősége.

Kétfajta tökmagolaj van a piacon, nálunk a normál hidegsajtolású, de terjed az osztrákoknál teljesen elfogadott, enyhe túlzással népélelmezési cikk a stájer tökmagolaj. Ezt úgy készítik, hogy kicsit megpirítják a sajtolás előtt a tökmagot, majd hidegen sajtolt olajat készítenek belőle. Ennek nagyon különlegesen finom íze van, így nem csak gyógyászati célra, de salátákhoz, egyéb konyhai olajokként használják.

Ha már a tökmagnál tartunk, beszélni kell a tökmag krémről. Nagyon finom deep kenyérrel, pirított kenyérrel fogyasztható. Beszélgetés közben finom nassolni való. Még lehet szebbé tenni, ha pl. harapni valóra ráhelyezünk, egy szem mogyorót, vagy keverve tálaljuk mandula krémmel.

Ugyancsak ki lehet emelni a mandulaolajat. Az ebből készült saláta öntettnek megint egy különleges íze lesz, ha nem jelentjük be a vendégek biztosan kellemesen meglepődnek. A mandulakrém egy csodálatos és tápláló szendvicskrém is lehet. Gyerekeknek a magas fehérje tartalma miatt nagyon tápláló. Jól fog indulni a napjuk, az iskolai terhelést jobban bírják. Biztosan egészségesebb, mint egy margarinos párizsis uzsonna és finomabb is. A gyerekek imádni fogják, de úgy gondolom a felnőttek is. Egy fittnesz edzés után is nagyon jó hatású lehet.

 A lenmagolajt sem szabad kihagyni ebből a körből, különösen mert talán a legegészségesebb növényi olaj. Kiemelkedően ideális az omega-3 omega-6 zsírsav aránya, ezért és a benne található

Lenmag olaj

Kellemes aromájú növényi olaj, amelynek ideális az omega-3 összetétele. Nagyon jó a mikroelem forrás, a vegetáriánusok előszeretettel használják. A lenmagaot önállóan is ajánlják és teszik joghurtba, de sütőipari termékekbe is. Ha az egész magot felhasználjuk, jó fehérje forrás. Ugyanezért és a kellemes összhatás miatt a lenmagolajat salátára is szívesen használják. 

Szezámmag olaj

Az ázsiai konyha Magyarországi terjedésével, egyre népszerűbb a szezámmag és a szezámmag olaj.

Nagy arányban tartalmaz telítetlen zsírsavakat. A belőle sajtolt olaj nagy mennyiségben tartalmaz B, D, és E vitamint. Igy jótékonyhatása van az idegrendszerre, de ilyenkor télen különösen a D vitamin nagyon fontos szervezetünknek. Nagy mennyiségű ásványi anyag - vas, nikkel, mangán -  és vitamin - főleg E-vitamin - található benne. Lecitin tartalma miatt jó saláta öntettet készíthetünk belőle.

A hidegen sajtolt növényi olajoknál nagyon oda kell figyelni, hogy a repce olaj kivételével általában nem igazán sütésre használják.

Az olajokról írva meg kell említeni, hogy az emberi szervezetnek bizonyos mennyiségű zsírra is szüksége van, a helyes arány egyénileg változó.

 

Burián László

szaktanácsadó

Árukereső.hu