Kókuszolaj vs. Olívaolaj

Kókuszolaj vagy olívaolaj? Egyre gyakrabban halljuk, hogy a kókuszolaj a legegészségesebb olaj, már az olívaolaj sem jó. Tényleg egészséges a kókuszolaj, hiszen régen még nem ajánlották emberi fogyasztásra? Mikor és mire használjam a kókuszzsírt? Ezeknek jártunk utána cikkünkben.
Az olívaolaj még a mai napig is az egyik legegészségesebb természetes étolaj, mely tartalmaz omega3 és omega6 zsírsavakat. A kókuszolaj és az olívaolaj kb. ugyanannyi kalóriát tartalmaz, a lényeges különbség a telített zsírok arányában rejlik. Míg egy teáskanálnyi olívaolajban 1 g, addig a kókuszolajban 14 g a telített zsírok aránya.
De mi is a telített zsír?
A zsírsavak három fő csoportra vannak osztva attól függően, hogy tartalmaznak-e kettős kötéseket: telített, egyszeresen telítetlen, többszörösen telítetlen. A szív-érrendszeri betegségek kialakulásában legnagyobb szerepet a magas koleszterinszint játszik, melyhez a telített zsírok túlzott bevitele is jelentősen hozzájárul. A telített zsírsavak egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírsavakkal történő helyettesítése csökkentheti ezen betegségek kialakulását.
A telített zsírok viszont egyaránt növelik az LDL- (azaz „rossz”), és a HDL- (azaz „jó”) koleszterin szintjét. Mivel a telített zsírok megemelik az LDL-koleszterinszintet, logikusnak tűnik az a feltételezés, hogy a fogyasztásuk növeli a szívbetegség-kockázatot. A tudósok többsége azonban figyelmen kívül hagyta azt a tényt, hogy e zsírok a HDL-koleszterinszintet is megemelik.
Mindenképpen érdemes odafigyelni, hogy mennyit használjuk a kókuszzsírt. Mint mindenben, itt is a mértékletesség számit. Érdemes tudatosan használni az olívaolajat és a kókuszzsírt és akkor egészségesebben tudunk élni/étkezni.
Kókuszzsír / kókuszolaj fajtái:
1. Szűz kókuszolaj, VCO kókusz ízű - hidegen préselik, vegyszermentes feldolgozás
2. Szűrt kókuszolaj, RBD, finomított kókuszolaj, fehérített, íztelen, szagtalanított.
Most akkor kókuszolaj vagy kókuszzsír? Van-e különbség? A kókuszzsír vagy kókuszolaj egyet jelent, mely a kókuszdióban található 92 %-os telített zsír. Ennek az olvadáspontja viszont 24 oC, így a természetes lelőhelyén mindig folyékony állapotban található ezért nevezhetjük kókuszolajnak is.
Mire jó a kókuszzsír?
A kókuszzsír laurinsav és monolaurin tartalma nagyon magas, melyek elpusztítják az emberi testre káros baktériumokat, vírusokat és gombákat. Mivel nem rakodnak le az ér falaiban, segítenek a fogyásban, és a jóllakottság érzetet is növelik. A kókuszzsír továbbá jótékony hatással van a bőrre és a hajhagymákra, és természetesen semleges íze miatt bármily étel elkészítésénél jól használható.
A kókuszzsír előnye a többi olajjal, így az olívaolajjal szemben, hogy lehet többször is melegíteni, mivel rákkeltő anyagok nem keletkeznek a melegítéskor. Míg a hagyományos olajat nem szabad többször felmelegíteni és egyszer sem szabad magas hőfoknak kitenni ezért azok csak egyszer használatosak.
A kókuszolaj ezeken túl jótékony hatással van az érrendszeri betegségek ellen, ezért kiválóan alkalmasak az étolaj kiváltására.
![]() |
![]() |
Melyiket használjam sütés-főzésnél, és a salátákhoz?
Az olívaolaj rendszeres fogyasztását mindenképpen javasoljuk, a legfinomabb az extra szűz olívaolaj, mely kiváló salátákhoz, vagy fokhagymás-pirítóst mártogatva, friss paradicsommal, paprikával kiváló, főleg nyáron.
A két olaj közötti harmonikus használatot legegyszerűbben úgy lehet összefoglalni, hogy a sütéshez a kókuszzsír, a főzéshez olívaloaj (elsősorban alacsony hőfokon) vagy kókuszzsír (magasabb hőfokon), a salátákhoz extra-szűz olívaolaj alkalmas.
Szerző: Tőzsér Judit