A köpölyözés, különösen a régi időkben, szokásos gyógyeljárás volt mind a nyugati, mind a keleti gyógyításban. Kínában a Ling - dinasztia korából, i.sz. 281-bol maradtak feljegyzések róla. 1945-ig Hazánkban is elterjedt volt, és a hagyományos orvosi gyakorlatban is használták.
A köpölyözés előnyei: nincs mellékhatása, növeli a szervezet ellenálló képességét, kiválóan alkalmas megelőzésre, valamint alkalmas a cellulitisz megszűntetésére.
A köpöly egy harang, félgömb alakú edényke, mely többféle anyagból (szarv, bambusz, kerámia, üveg), és mérettel készülhet. Legpraktikusabb az üvegköpöly, mert jól látható a lezajló folyamat, valamint könnyen tisztántartható. Az üvegköpölyben a levegő kiszívatásával hozunk létre vákumot. A légnyomási különbségek miatt a bőr-részlet a burába beszívódik, és az adott terület erősen vérbő lesz. A köpölyözés során a vákum hatására, a kezelt területen, a kapillárisok kitágulnak, ez friss vér és több oxigén beáramlását teszi lehetővé, ami egyenletesen átjárja a kötőszöveteket.
Az elhasznált vért, a nyirok- és anyagcsere végtermékeit a véráramba pumpálja, amelyek a vesék irányába áramlanak. Megtisztítja a szöveteket a salakanyagtól. A vákuum szívóhatásával vérbőséget okoz az adott területen, javul az itt lévő bőr, izom, valamint a területhez tartozó belszervek vérellátása, vérkeringése, anyagcseréje, valamint a helyileg fellépő vérbőség aktivizálja a szervezet egy vagy több meridiánját, s így fokozza a bioenergia áramlását. A köpölyözés a Chi ingerlésének egyik legerősebb módja. A köpölyözés a meridiánrendszer, akupunktúrás pontok, Head-zóna elmélet szerint is alkalmazható. A köpölyözésnek többféle fajtája van, amely lehet : egyszerű, szívó, hólyaghúzó , mozgó, gyógykrémes, véreztetéses, beszúrt tűre helyezett, bemetszésre helyezett, villámköpöly.
A módszert orvossal, természetgyógyásszal történő konzultáció után eredményesen használható az alábbi betegségek esetében: influenza, vírusellenőrzések, mellhártya-, tüdőgyulladás, légszomj, izomfájdalmak, reumatikus betegségek, vegetatív jellegű idegesség, menstruációs fájdalmak, megszüntetésére, csökkentésére. Nagyon hatásosan használható méh-, kullancs- stb. csípések esetén.
A köpölyözés gyakorisága mindig a betegség jellegétől és stádiumától függ. Megelőzésként félévente, évente egy 8-10 kezelésből álló kúra ajánlott. A köpölyözéssel nagyon jó eredményeket érhetünk el a testi és lelki frissesség visszaállításában.
A köpölyözés ellenjavallatai: magas láz, görcsök, rángógörcsök, bőrfekélyek, bőrallergia, nagyfokú szívelégtelenség.
Mi a köpölyözés? A köpölyözés széles körben ismert fogalom. Egy több ezer éve ismert eljárás, amit többféle céllal lehet alkalmazni. A kínai medicinában a köpölyözéssel a csí áramlását kívánják befolyásolni. A nyugati szakemberek az eljárást az izmok kezelésére és a véráram felpezsdítésére használják. Ahhoz, hogy a bőr fölött vákuumot hozzunk létre, egy üvegharangot kell hirtelen felmelegíteni. A felmelegített üveget gyorsan a bőrre helyezik. Amikor az üvegben lévő levegő hűlni kezd, összehúzódik és a külvilághoz képest csökken a nyomás. Ekkor a köpölyöző üveg szorosan a bőrre szívódik. Ezt a vákuumot ma már modern eszközökkel, láng nélkül is elő lehet idézni szívópumpával arra alkalma üvegköpöly segítségével, vagy rugalmas anyagból készült gumi, vagy szilikon köpölyharangokkal. A köpöly méretével és a benne létrehozott vákuum erősségével szabályozható, hogy mekkora szívó hatást fejtünk ki a bőrfelületen.